Новини проекту
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Голосування
Як Вам новий сайт?
Всього 9 чоловік

Профорієнтаційна робота

Дата: 14 листопада 2022 о 01:00, Оновлено 14 січня о 22:55

Зображення

Правильний вибір професії — це моральне задоволення, висока самооцінка. Водночас це й висока продуктивність праці, висока якість продукції. Вибір професії — точка, в якій сходяться інтереси особистості та суспільства, де можливе й необхідне поєднання особистих і загальних інтересів

Професійна орієнтація — система організації та проведення навчально-виховної роботи, спрямованої на засвоєння учнями необхідних знань про соціально-економічні й психофізіологічні умови правильного вибору професії, формування в них уміння аналізувати вимоги різних професій до психологічної структури особистості, а також свої професійно значущі якості, шляхи й засоби їх розвитку.

Правильний вибір професії — це моральне задоволення, висока самооцінка. Водночас це й висока продуктивність праці, висока якість продукції. Вибір професії — точка, в якій сходяться інтереси особистості та суспільства, де можливе й необхідне поєднання особистих і загальних інтересів.

Завданнями профорієнтації є ознайомлення учнів з професіями та правилами їх вибору, рекомендованими Міністерством освіти і науки України; виховання в молоді спрямованості на самопізнання і власну активність як основу професійного самовизначення; формування вміння зіставляти свої здібності з вимогами, необхідними для набуття конкретної професії, складати на цій основі реальний план оволодіння професією; забезпечення розвитку професійно важливих якостей особистості.

Сім кроків до зваженого рішення:

1. Скласти список підходящих професій

Складіть список професій, які Вам подобаються, цікаві, за якими Ви хотіли б працювати, які Вам підходять.

2. Скласти перелік вимог до професії, що обирається

Складіть перелік своїх вимог:

  1. професія, що обирається, й майбутній рід занять;

  2.  професія, що обирається, й життєві цінності;

  3. професія, що обирається, й життєві цілі;

  4. професія, що обирається, й сьогоденні гарячі проблеми;

  5.  професія, що обирається, й реальне працевлаштування за фахом;

  6. бажаний рівень професійної підготовки;

  7.  професія, що обирається, й мої схильності й здібності;

  8. бажані зміст, характер й умови роботи.

3. Визначити значимість кожної вимоги

Визначите, наскільки всі перераховані вимоги значимі. Може бути, є менш важливі вимоги, які, за великому рахунком, можна й не враховувати.

4. Оцінити свою відповідність вимогам кожної з підходящих професій

Крім тих вимог, які є у Вас до професії, існують і вимоги самої професії. Проаналізуйте, чи розвинені у Вас професійні якості, чи відповідають ваші інтелектуальні здібності, психологічні особливості, стан здоров'я вимогам професії.

5. Підрахувати й проаналізувати результати

Проаналізуйте, яка професія із усього списку більше інших підходить Вам по всіх пунктах.

6. Перевірити результати

Щоб переконатися в правильності Ваших міркувань, обговоріть своє рішення із друзями, батьками, вчителями, психологом, профконсультантом.

7. Визначити основні практичні кроки до успіху

Отже, Ви прийняли рішення, тепер важливо визначити: у якому навчальному закладі Ви зможете одержати професійну освіту, як розвивати в собі професійно важливі якості, як можна отримати практичний досвід роботи з даної спеціальності, як підвищити свою конкурентноздатність на ринку праці.

Помилки при виборі професії – Proforientator.info

1. Ставлення до вибору професії як до незмінної.

У будь-якій сфері діяльності відбувається зміна занять, по­сад у міру росту кваліфікації людини. При цьому найбільших успіхів досягає той, хто добре пройшов початкові щаблі. Щороку з'являються нові професії. Будь готовий до того, що доведеться регулярно підвищувати кваліфікацію, осво­ювати суміжні спеціальності.

2. Думки про престижність професії.

Деякі важливі для суспільства професії, заняття вважають непристойними (наприклад, сміттяр). Економіст або психолог нітрохи не більш корисні для суспільства, ніж хімік або слюсар. Престижність професії повинна враховуватися, але після врахування твоїх інтере­сів і здібностей. Інакше будеш володарем «модної», але не тієї спеціальності, що приносить задоволення.

3. Вибір професії під впливом товаришів.

Професію ми обираємо за своїм «смаком» і «розміром» так само, як одяг і взуття.

Почуття групи, орієнтація на однолітків - дуже позитивні особливості юнаків та дівчат твого віку. Вони потрібні для освоєння норм поведінки в суспільстві, формування власного «Я». Тому оглядайся на інших, порівнюючи себе із друзями, а не сліпо повторюючи. Намагайся побачити, чим ти відрізняєшся від товаришів і в чому ви подібні.

4. Наслідування професій твоїх кумирів.

Треба враховувати особливості певного виду діяльності, а не вибирати професію тільки тому, що тобі подобається або не подобається людина, яка займається цим видом діяльності.

Особливо небезпечне зачарування викладачем (якщо тебе захоплює щиросердість фізика, це не означає, що тобі по­добається фізика сама по собі). Крім того, часто юнаки та дівчата роблять помилку, намагаючись одержати професію кумира - спортсмена, політика, журналіста, артиста.

5. Захоплення тільки зовнішнім або частковим аспектом професії.

За легкістю, з якою актор створює на сцені образ, стоїть напружена, буденна праця. А журналісти не завжди працюють в ефірі: частіше вони перелопачують масу інформації, архівів, розмовляють із людьми, перш ніж підготують 10-хвилинне повідомлення, що, до того ж, озвучить диктор.

6.Ототожнення шкільного навчального предмета з професією або погане розрізнення цих понять.

Є такий предмет, як іноземна мова, а професій, де потрібна здібність до мов, багато: перекладач, екскурсовод, телефоніст міжнародного зв'язку тощо. Тому при виборі професії треба враховувати, які реальні заняття й професії за цим предметом стоять. Для цього краще не просто вивчити професіограми або словники професій. Варто проаналізувати газети з вакансіями у центрі зайнятості (зазвичай у них зазначено, яка освіта потрібна для конкретної вакансії). До того ж май на увазі, що професій існує більше ніж шкільних предметів. Професії звичайно можуть бути асоційовані з декількома шкільними предметами. Наприклад, майбутньому економістові в школі може подобатися одночасно математика і географія.

7. Застарілі уявлення про характер праці у сфері матеріального виробництва.

У всі професії, насамперед у робітничі, впроваджується складна й цікава техніка, підвищується культура праці. А комп'ютер застосовується абсолютно в усіх сферах діяльності, навіть у тваринництві.

8. Невміння/небажання розбиратися у своїх особистісних якостях (схильностях, здібностях).

Розібратися в собі тобі допоможуть профконсультанти, батьки, вчителі, товариші. Корисними також можуть виявитися психологічні тести, а також статті й публікації на тему популярної психології. Однак май на увазі, що серед них багато непрофесійних, тому стався критично як до результатів тестів, так і до того, що пишуть у психологічних книжках, Завдання популярних тестів - активізація самопізнання (самоспостереження, самоаналізу), а не видача тобі готової відповіді на питання про те, ким бути, або наклеювання ярлика про те, який ти.

9. Незнання/недооцінка своїх фізичних особливостей, недоліків, істотних при виборі професії.

Існують професії, які можуть бути тобі протипоказані, тому що вони можуть погіршити стан здоров'я. Таких професій небагато, й до них належать в основному ті, що вимагають тривалого напруження тих або інших фізіологічних систем. Програмісти сильно напружують очі, а льотчики – серце.

10.Незнання основних дій, операцій та їхнього порядку при розв'язанні, обмірковуванні завдання при виборі професії.

Коли ти вирішуєш завдання з математики, то виконуєш певні дії в конкретній послі­довності. Було б розумно підійти таким же чином і до вибору професії. Не сприймай усі інструкції буквально, краще навіть якщо ти творчо поставишся до справи й напишеш власний план-список необхідних для вибору професії дій. Сюди можуть бути включені: аналіз пропозицій на ринку освіти, аналіз попиту на ринку праці, об'єктивна оцінка своїх здібностей, схильностей, знань (наприклад, за допомогою тестів) тощо.

Зображення

Тести які допоможуть вибрати професію

Тести для визначення, за якою професією Ви б ХОТІЛИ працювати
Тести для визначення Вашої ЗДАТНОСТІ до певних професій
Тести для визначення до яких професій у Вас є ЗДІБНОСТІ

Як допомогти підлітку у профорієнтації? Поради батькам

1. Інформацію про професійні плани дитини можна одержати тільки в ході відвертої розмови з нею, ні в якому разі не на бігу. Найкраще завести розмову як би «до речі». При цьому намагайтеся проявляти терпіння, такт і щиру зацікавленість.
2. Якщо старшокласник не може чітко сформулювати свої плани, треба спробувати зрозуміти, з чим це пов'язано.
3. Корисно запропонувати дитині попрацювати на осінніх або зимових канікулах, вибравши якесь конкретне заняття.
4. Якщо Вас засмучує професійний вибір дитини, не відмовляйте його і не забороняйте йому щось категорично. Намагайтеся з'ясувати, на чому грунтується його вибір.
5. Якщо старшокласник тільки мріє, а нічого не робить, треба допомогти йому скласти конкретний план, обговоривши, скільки часу у нього є і що необхідно встигнути.
6. Допоможіть своїй дитині підготувати «запасний варіант» на випадок невдачі на обраному шляху.
Немає проблем у тих мам і тат, чиї діти з ранніх років мріють про кар'єру лікаря, космонавта чи юриста і з завзятістю вивчають підручники, готуючись до вступу у вуз. Втім, за запевненнями фахівців, таких дітей меншість, набагато більше тих, у кого вибір професії викликає серйозні сумніви і труднощі. Що робити батькам у такій ситуації? Розгортати серйозну профорієнтаційну роботу! Причому питання про те, куди піти вчитися, краще починати вирішувати ще у 8-9-му класі.

Поради психолога: Профорієнтація підлітків https://www.youtube.com/watch?v=wEyzW_X59TE


Пам'ятка обираючому професію


1. Вибір професії - складний і відповідальний крок у твоєму житті.
2. Не надавай вибір своєї майбутньої професії нагоді.
3. Користуйся інформацією професіоналів.
4. Професію треба обирати свідомо, з урахуванням своїх здібностей, внутрішніх переконань (тільки байдужі йдуть куди доведеться), реальних можливостей, зваживши всі «за» і «проти».
З ЦІЄЮ МЕТОЮ:
• Вивчи глибше самого себе: розберися в своїх інтересах (що тобі цікаво на рівні хобі, а що може стати професією), схильності, особливості свого характеру і фізичних можливостях.
• Подумай, які у тебе сильні і слабкі сторони, головні і другорядні якості.
• Ознайомся з професіями, які відповідають твоїм інтересам і здібностям. Прочитай більше книг, статей, журналів.
Окресли попередньо избираемую професію або групу споріднених професій.
• Поговори з представниками обраних професій, постарайся побувати на робочому місці цих фахівців, ознайомся з характером і умовами праці. Продумай, як, де і коли можна спробувати свої сили в цій справі практично і - дій!
• Ознайомся з навчальними закладами, в яких можна здобути обрану професію.
• Зістав свої особисті якості і можливості з характером тієї професії, яку ти вибрав.
• Прийнявши рішення, не відступай перед труднощами. Будь наполегливий у досягненні намічених цілей.

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.